Urzędnicy proponują wykreślenie z dotychczasowej uchwały punktu ustalającego stawkę zerową opłaty za postój w strefie płatnego parkowania dla pojazdów oznakowanych jako „zaopatrzenie” i dodanie zapisu, że postój tych pojazdów w strefie na ogólnie dostępnych miejscach postojowych jest odpłatny według ogólnie obowiązujących zasad.
Skąd ta zmiana? Jej wprowadzenie ma być podyktowane faktem – jak tłumaczą urzędnicy - że w ostatnich latach funkcjonowania strefy zaobserwowano znaczący wzrost liczby parkujących długotrwale w strefie pojazdów osobowych, oznakowanych jako „zaopatrzenie”, które nie dokonują załadunku czy rozładunku towarów do placówki usługowo-handlowej, a jedynie oznakowują swoje pojazdy tabliczką „zaopatrzenie”, w celu uniknięcia opłaty parkingowej.
Pouczenia osób kontrolujących strefę czy próby nakładania opłat dodatkowych za brak opłaty parkingowej nie przynoszą - wg urzędników - oczekiwanego efektu. Budzi to liczne emocje i skargi użytkowników strefy, którzy ponoszą opłaty czy to w postaci jednorazowych biletów parkingowych czy abonamentów miesięcznych, jak też firm kurierskich. Kierowcy codziennie i długotrwale parkujący pojazdy na ulicach w obrębie strefy płatnego parkowania mogą wykupić miesięczny abonament parkingowy, w wysokości 100 zł, co daje kwotę ok. 4,50 zł za parkowanie przez 10 godzin dziennie przez wszystkie dni robocze w miesiącu.
Będzie jeszcze kilka innych zmian:
- zmiana zwolnienia z opłat parkingowych z „kierujących motocyklami i motorowerami” na „kierujących jednośladami”, ze względu na powtarzające się przypadki parkowania w strefie pojazdów czterokołowych zarejestrowanych jako motorowery,
- dodanie do dowodu opłaty parkingowej numeru rejestracyjnego pojazdu, ze względu na wyposażenie parkometrów w funkcję wpisywania numerów rejestracyjnych pojazdów i jednocześnie rozszerzenie podstawy do pobrania opłaty dodatkowej o postój z biletem parkingowym zawierającym inny numer rejestracyjny niż zaparkowany pojazd,
- rozszerzenie katalogu dokumentów przedstawianych przy wydawaniu identyfikatora postojowego mieszkańca o inne dokumenty potwierdzające zameldowanie na pobyt stały lub czasowy,
- wprowadzenie możliwości wydawania identyfikatora postojowego osoby niepełnosprawnej na maksymalnie dwa pojazdy (dotychczas na jeden pojazd).
O tym, czy zmiany te wejdą w życie zdecydują nasi radni – sesja odbędzie się 22 lutego, początek obrad o godz. 9.00.
AKTUALIZACJA!
Podczas sesji Rady Miasta 22 lutego, projekt uchwały wprowadzający powyższe zmiany uzyskał akceptację większości radnych.